Живот и Стил

Брз колач со кајсии! Слатко задоволство без граници

Брз колач со кајсии! Слатко задоволство без граници

Со овој рецепт ќе ги воодушевите семејството и гостите со неговата едноставна подготовка и одличниот резултат.

Состојки:

три поголеми јајца

седум лажици шеќер

десет лажици млеко

осум лажици масло

седум лажици брашно

три лажици гриз

кесичка прашок за пециво

500 гр исчистени кајсии

шеќер во прав

Подготовка:

Измешајте ги брашното, гризот и прашокот за пециво. Белките со шеќерот изматете ги со миксер, а жолчките со млекото и маслото. Во смесата со жолчките додадете ја смесата со брашно, а потоа и изматените белки. Лесно соединете со шпатула и истурете во калап обложен со хартија за печење. Во тестото ставете ги сечканите кајсии и печете во рерна на 170 степени 15-20 минути. Изладете, посипете со шеќер во прав и послужете.

Извор: Курир.мк