Живот и Стил

Брз и сочен ручек од соништата: Фантастична мусака со сланина (видео)

Брз и сочен ручек од соништата: Фантастична мусака со сланина (видео)

Со мусака никогаш не можете да погрешите.

Доколку ви недостасува идеја за утрешниот ручек, ви предлагаме сочна мусака со сланина.

Вкусот е едноставно неодолив, а кога ќе ја извадите од рерна ќе ја исчистите тавата во рок од 10 минути.

Пробајте и уверете се сами!

Состојки:

300 гр мелено месо

50 гр сува сланина

1 главица кромид

4 чешниња лук

600 гр компири

црвен пипер

мелен бибер, масло, сол

3 јајца

200 гр кисела павлака

200 мл млеко

Подготовка:

Кромидот и сланината исечкајте ги на коцки и пропржете ги. Додадете го месото и пржете го 15 минути. Додадете пиперка, бибер, лук и зачини или сол.

Намастете ја тавата, па половина од компирите исечени на кругови наредете ги на неа. Ставете го месото и покријте го со остатокот од компирите.

Јајцата се матат со павлаката, се додава млекото и се прелива. По желба одозгора може да се додадат рендан кашкавал или листови сланина.

Се пече на 200 степени околу 50 минути додека не порумени. Служете топло.

Погледнете го упатството за подготовка чекор-по-чекор:

извор:popara.mk