Радио Милева
признание

„Бора – Чорба“ се обрати до јавноста: „Штом умрам, отворете музеј“ (фото)

„Бора – Чорба“  се обрати до јавноста:  „Штом умрам, отворете музеј“ (фото)

Познатиот музичар Бора Ѓорѓевиќ, фронтмен на бендот „Рибља чорба“ на овогодинешниот MAC настан ја понесе награда за најдобар кантавтор на годината.

По настапот Бора – Чорба разговараше со членовите на седмата сила за неговото здравје.

Добро е, добро е. Овде сум затоа што ова е сепак одличен фестивал, се што е можно телевизијата… има одредена важност. Еве и ние старите да добиеме награда! Сакам да собирам вакви признанија, важно е, а секој што вели дека не е лаже – изјави Бора Ѓорѓевиќ по добивањето на признанието за придонес во музиката, а на прашањето дали има посебно место каде што носи награди, во свој стил низ смеа рече:

– Еве, штом умрам, се отвара мој музеј! Ќе отвориме музеј и ќе видите – рече Бора Чорба.

Да потсетиме, Бора извесен период се мачеше со здравствени проблеми, по што реши да направи медиумска пауза, а судејќи по вечерашниот настап, се чини дека сега се е во најдобар ред со рокерот.

Фото: Принтскрин/Агенције/Танјуг

Останати вести од Радио Милева