Лице в Лице

Болна исповед на главната хероина од „Романтичарот“ за тешкиот живот што го нема ни во турска серија: „Јас и сестра ми бевме физички злоставувани од нашиот татко!“ (фото)

Болна исповед на главната хероина од „Романтичарот“ за тешкиот живот што го нема ни во турска серија: „Јас и сестра ми бевме физички злоставувани од нашиот татко!“ (фото)
фото:демет оздемир/инстаграм

Демет Оздемир е една од најозборуваните имиња во последниот период од турскиот шоуизнис. За 28-годишната актерка многу се зборува и преку објави на социјалните мрежи преку чести ошпекулации за нејзиниот љубовен живот.

И покрај насмеаното лице и позитивната енергија на Демет Оздемир која моментално ја гледате во улогата на Санем од серијата „Романтичарот“, нејзината приватност има сосема друга приказна.

Нејзиното име го поврзуваа и со пејачот Мурат Боз изминатите денови, но нејзиниот семеен живот од детството, е подраметичен и од тежок турски филм.

Оние кои пребаруваат за Демет Оздемир, лесно можат да пристапат до информации за годините откако таа се прослави. Сепак, во животот на Демет пред да дојде во Истанбул, имало и семејно насилство од кое нејзината сестра избегала од дома заради слава.

 

View this post on Instagram

 

🌟

A post shared by Demet Özdemir (@1demetozdemir) on

Демет Оздемир, за турските медиуми ги откри фактите за семејниот живот и насилството од татко и.

Таа не се двоумеше да каже „Славата не оддалечи“. Сепак, славата што ја мислеше не беше нејзината. Постарата сестра на Демет Оздемир, Дерја Оздемир е име што доживеа слава пред неа.

Детството ми помина во мал град во Измит. Живеевме со мајка ми, татко ми, сестра ми и брат ми во двокатна куќа со градина. Накратко, бевме типично селско семејство. Всушност, sвездата на сестра ми прво блескаше. Мехмет Али ја забележа мојата сестра и и даде визиткартичка со натпис: „Твоето лице е убаво, запиши се за агенцијата“. Една недела откако сестра ми беше регистрирана во агенцијата, таа ја доби својата прва понуда. Таа влезе во возот и отиде во Истанбул“, ја започна својата животна приказна.

Мојата 19-годишна сестра не можеше да стави ниту молив за очи од страв од татко ми. Како и да е, било каков вид на шминка во нашата куќа беше забранета. Иако имав само 8-9 години, го направив целиот план за бегство на сестра ми. И дадов задача на мајка ми да го одвлекува вниманието на татко ми. Ние веќе имаме многу долга историја. Особено сестра ми повеќе се плашеше од татко ми. Првата работа на сестра ми беше насловна во списание. Потоа следуваше понуда за спот на Мустафа Сандал „İsyankar“. Се разбира, татко ми не беше свесен што се случило. Кога се врати дома навечер, сите треперевме од страв. Живеевме со тој страв еден месец. Дури и да можевме да се справиме со изданието на списанието, немавме шанса да избегаме од спотот. Што би можеле да сториме? Немавме друг избор. Ги врзавме сите надежи на тој клип за да излеземе од градот во кој живееме. Единствената светлина ни беше сестра ми, ако можеше да оди во Истанбул и да заработи пари, и ние ќе се спасивме, открива Демет и продолжи:

Кога дозна тој рече: „Не сакам повеќе да слушам, влезете во вашата соба“. Се заклучивме во собата со сестра ми и плачевме со денови. Конечно го убедивме татко ми да се преселиме, но тој не дојде со нас. Тој се ожени веднаш откако заминавме. Јас исто така треба да кажам дека; тоа што се тргна од нашиот пат беше најголемата услуга што тој можеше да ни ја направи. Не сме се сретнале со години, но неодамна постигнавме мир. Но, никогаш не помислив дека не мрази или сака. Едноставно е премногу тврдоглав“, вели Демет.

Дојдов во Истанбул со сестра ми и мајка ми. Беше и убаво и тешко време за сите нас. Кога се разведоа моите, глава на куќата стана сестра ми. Иако не можеше да заработи многу пари, таа ме запиша на колеџ. Еден ден таа се вљуби и набрзина се омажи.Сестра ми се омажи за богат човек, но не ни помогна. Ние самите моравме да го пресечеме папокот. Еден ден немавме воопшто пари. Скоро ни за парче леб. Седнуваме со мајка ми и размислуваме што да правиме. Имав 16 години и одеднаш решив да танцувам, но мојата висина беше мала и бев 63 кг. Ми рекоа дека треба да имам 51-52 кг или дека нема да можам да танцувам. Работев вредно, јадев само салата секој ден, правев пилатес и ослабев 11 кг за еден месец“, раскажува шармантната актерка.

 

View this post on Instagram

 

💛

A post shared by Demet Özdemir (@1demetozdemir) on

Му се јавив на менаџерот со кој работеше сестра ми. Ја носев истата облека што реков „Никогаш не ја носам“. Постојат некои неповолности да се биде танчерка во Турција за девојче. Оваа нелагодност ја доживеав многупати, потоа се приклучив на танчерскиот персонал на Бенгу. Редовно бев на сцена 1,5 години. Но, во меѓувреме, морав да го напуштам училиштето. Не се откажав, започнав вечерно средно училиште и дипломирав со моите врсници. Почнав да танцувам во Анадолу Ефес откако го напуштив Бенгу. Во меѓувреме, играв во реклами“, рече за почетоците на јавниот живот.

Поминавме навистина лошо, но не требаше многу за да дојдат добрите денови. Во мене сега се откри желбата да бидам актер. Добив театарско образование од „Шахика Теканд Студио Плеерс“ две години со парите што ги заработив од реклами. Ја обоив косата, почнав да влегувам во аудиции. Потоа се приклучив на екипата на „Ќе ти кажам една тајна“ и мојот живот никогаш повеќе не беше ист, завршуваа Оздемир.

Демет Оздемир, едно од најпопуларните имиња во Турција, претрпе голема промена низ годините. 28-годишната убавица денес може да се пофали со убав живот како од турска серија која почната трагично, но завршила со среќен крај.

Останати вести од Лице в Лице