Радио Милева
животен лавиринт

Болеста ја уништи славната актерка, алкохолот ја донесе до дно, а денес е речиси непрепознатлива (фото)

Болеста ја уништи славната актерка, алкохолот ја донесе до дно, а денес е речиси непрепознатлива (фото)

Кетлин Тарнер (68) е една од жените кои ја одбележаа светската кинематографија, а отсекогаш се истакнувала со исклучителниот актерски талент, моќниот глас и убавината што го одзема здивот.

Една од најубавите жени од осумдесетите молчеше за тешката болест и им дозволи на сите да веруваат дека таа е само уште една неуспешна ѕвезда која се предаде на алкохолизам

Убавицата која во светот на глумата влезе преку театарот и влезе во историјата на Бродвеј, најголемата слава ја доживеа во текот на осумдесетите, пред се благодарение на филмот „Лов по зелениот дијамант“ од 1984 година.

Таа освои два Златни глобуси и беше номинирана за Оскар и награда Тони. Често ја споредуваа со славната Лорен Бекол, што и ласкаше и се гордееше со тоа, а во една прилика и пријде на познатата дива и рече: „Здраво, јас сум помладата ти“.

Кетлин победи, воодушевена и хипнотизирана со својата убавина и талент, за да доживее тешка дијагноза во 1990-тите – ревматоиден артритис. Веќе во 1992 година имала „неописливи болки и трески“, како што рекла еднаш. Таа раскажа како во еден момент едвај можела да ја сврти главата и да оди, а лекарите и рекле дека најверојатно ќе заврши во инвалидска количка и никогаш нема да излезе од неа.

– Моето тело реагираше со неверојатна болка секогаш кога се обидував да го движам. Зглобовите ми беа толку отечени што не можев да држам молив. Имаше денови кога не можев да држам чаша и да пијам вода. Не можев да го подигнам детето… Толку ќе ми отече стапалото што не можев да облечам ништо, а камоли да одам во чевли – се присетила актерката во едно интервју.

Имала само триесет години кога ѝ кажале дека состојбата и е сериозна, а понудите за улоги се намалуваат. Таа не ја обвинува болеста толку многу колку што мисли дека за сето тоа е виновен суровиот Холивуд и неговиот однос кон жените кои повеќе не се во цутот на својата младост.

– Имав четириесет години, а улогите се забавија, почнав да добивам понуди да глумам мајки и баби – рекла Кетлин еднаш.

Актерката истакнува дека не и било лесно да се справува со медиумите, особено откако болеста почнала да влијае на нејзиниот изглед.

– Печатот беше безмилосен – напишала Кетлин во своите мемоари. – Пишуваа дека сум дебела и непрепознатлива затоа што сум бесна и измиена дива надвор од контрола, но всушност промените на мојот физички изглед се предизвикани од лекови и хемотерапија, тие не беа во мои раце. Сепак, не им открив што ми се случува.

Како што болеста напредувала, се појавил нов проблем: Тарнер почнала да пие бидејќи нејзиниот нов живот бил неподнослив.

– Прво пиев свесно, за да ја избркам болката… подоцна, откако добив нови лекови и болките беа поблаги, продолжив да пијам премногу… Тоа не ми наштети на работата, но мене лично ме повреди – признала Кетлин.
Во еден момент испила толку многу што сите ја избегнувале.

-Почнаа да кружат гласини дека пијам премногу. Ги оставам другите да мислат што сакаат за моето однесување и физички промени. Луѓето веруваа дека станав тежок алкохоличар. Не можев јавно да се борам со нив и верував дека е полошо ако мислат дека имам тешка болест. Ќе ме вработат ако мислат дека сум пијана затоа што разбираат алкохолизам, но нема да ми дадат работа ако имам мистериозна и страшна болест што не ја разбираат. Мојот агент Џеј и јас сметавме дека е најважно да го сокријам мојот ревматоиден артритис од сите, изјави Кетлин Тарнер.

Од главната ѕвезда на секоја продукција, актерката стануваше некој спореден, помалку важен, а сè повеќе работеше во нискобуџетни продукции и го „позајмуваше гласот“ во анимирани филмови.

Конечно го допре дното во 2002 година, кога сфати дека нејзиниот живот ќе биде неповратно уништен доколку не се пријави на рехабилитација. За време на бракот со Џеј Вајс ја доби ќерката Рејчел, а и по разделбата со сопругот по 20 години брак остана во добри односи, а и денес го нарекува свој најдобар пријател.

Кетлин успешно ја победи зависноста и почна јавно да зборува за здравствената состојба со која се соочуваат луѓето ширум светот.

фото:профимедиа/инстаграм

Останати вести од Радио Милева