Радио Милева
искрено

Боба Живојновиќ, сопругот на Лепа Брена проговори за приватноста и откри детали од нивниот заеднички живот (фото)

Боба Живојновиќ, сопругот на Лепа Брена проговори за приватноста и откри детали од нивниот заеднички живот (фото)

Слободан Боба Живојновиќ, поранешен тенисер и сопруг на пејачката Лепа Брена, зборуваше за својата кариера и за односот со сопругата.

 Боба на крајот на јули наполни 60 години, а се чини како да има два животи. Онаа кога ги осветлуваше тениските терени низ целиот свет, па сервисот му беше страв и трепет, и овој кога бизнисмени, партнери, работници влегуваат во неговата канцеларија за совет, договор, одобрување. Живееше на многу адреси, но Србија му беше дом.

– Југославија тогаш ми беше земја, денес е Србија. Белград е мојот град. Кога играв за репрезентацијата, секогаш правев подобри резултати отколку кога играв индивидуално. Отсекогаш се чувствував како наш, а и на светот победувајќи на разни турнири. Престанав да играм тенис пред 31 година, а луѓето се уште ме паметат како спортист – рече тој и го откри клучот за успехот:

– За добар успех мора да учествува се: семејството, околината, гените… Секогаш кога ми беше најтешко, јас бев најсилен. И денес секогаш кога ми е тешко се истакнувам и тоа ми дава дополнителна сила. Ќе го решам проблемот. Човек треба да доживее и добро и лошо за да ја сфати поентата и да види во која насока сака да оди.

– Кога се запознавме јас и Брена, не поминав толку време во земјава бидејќи играв многу турнири, а таа имаше турнеи. Во текот на тие години, додека не престанав да играм тенис, беше навистина тешко да се преживее. Белград беше нашата база. Доаѓаме од тука и мило ми е што останав во Србија. Брена ме освои со својата спонтаност. Секогаш беше опуштена. Има нешто, требаше да бидам. Да се ​​сретневме порано, не знам како ќе беше – искрениот Боба кој заедно со Брена стана мета на папараците и разни медиумски наслови: – Луѓето кои не познаваат од порано многу добро знаат кои се Брена и Боба. Ако некој мисли поинаку, не можам да се борам со тоа. Премногу сме нормални. Можеби не е нормално да се биде нормален денес. Ја работиме нашата работа, се трудиме да ја направиме најдобро што можеме и да уживаме во она што сме го создале. Замислете дека сте поп ѕвезда, но живеете во стан од 50 квадрати и немате авион или брод? Па тогаш сите би рекле, не успеале. Не се фалиме со лажни работи, но знаеме дека уживаме во животот, не е толку едноставно да се знае. На прашањето каков е како шеф денес, тој вели:

Покрај сите патувања, пари и кариера, Боба вели дека семејството е најскапоцениот трофеј.

– Секогаш се сеќаваме од каде дојдовме. Основата е во семејството, темелот на куќата и животот. Образованието на нашите деца беше такво. Брена беше убава само кога излезе на сцената, но Фахрета Живојиновиќ е дома. Децата ја викаа Беки. Сестрата и братучедите на Брена ја викале Фахрета. Дома ја викаме Беки, понекогаш Фахрета кога и е жешко – низ смеа вели Боба и продолжува:

– Сродните души се пронаоѓаат. И тоа може да се види и почувствува.

Фото: Принтскрин/Инстаграм/Ата Имаџес

Останати вести од Радио Милева