Промотер

Блаж Маротов со летна балада – „Налеј една“ (ВИДЕО)

Блаж Маротов со летна балада – „Налеј една“  (ВИДЕО)

Македонскиот музичар, композитор, пејач и пред се’ мултиинструменталист Благој Блаж Маротов неодамна во етер најновата песна со наслов “Налеј една”.

Автор и аранжер на оваа шлагерска балада во која провејува и медитеранскиот призвук е самиот тој, додека текстот е на Дејан Ѓоргиевски.

Текстот и идејата за песната се стари речиси 20 години.

„По велигденската промоција на мојата  обработка на етно темата  “Дејгиди луди млади години” на МТВ, со што го најавив и големиот етно проект што ќе следува во текот на ова лето, деновиве решив да ја промовирам и “Налеј една”, песна чија изработка долго чекала.

Чекав момент мелодијата за овој преубав текст сама да ми дојде, а тоа се случи пред некое време, но она што го изненади и самиот текстописец е дека неговите убави стихови музички облик добиваат дури по цели 20 години“  – открива за медиумите авторот и изведувач и додава дека овој пат се решил за посуптилна медиумска промоција и претежно радиска, чувајќи ги силите за проектот што ќе го подготви летово, кој ќе биде најавен на големи ѕвона.

Во режија на Маротов, а со режисерка асистенција на Лена Заткоска Маротова е и видеоспотот за песната, зад чија изработка стои продукција “Валови”, а истиот е сниман во еден од најелитните скопски ресторани и ванарии , место за кое тој и неговата сопруга Јуле се емотивно врзани, поради долгогодишните свирки кои ги имале во овој познат локал со единствен амбиент.

Останати вести од Промотер