Живот и Стил

Без грешка: Четири нијанси на боја за коса кои одговараат на сечиј тен

Без грешка: Четири нијанси на боја за коса кои одговараат на сечиј тен

Дали сакате да ја промените бојата на косата, но се плашите дека одредена боја нема да одговара на вашиот тен? Не грижете се бидејќи ви откриваме четири бои за коса познати по својата универзалност, односно по тоа што одлично се вклопуваат со секој тон на кожа.

1. Чоколадна нијанса

Суптилно, но разликата е видлива. Особено ако од црно преминете во оваа топла и богата нијанса бидејќи на тенот му дава дополнителен сјај. Тоа е всушност совршена боја. Спаѓа во категоријата кафени бои, но не е премногу темна или премногу светла.

2. Позлатена нијанса

Златните тонови изгледаат одлично, особено во летните месеци кога тенот е исончан, бидејќи тогаш помагаат да се истакне златниот ефект на нашата кожа. Ако сте природна русокоса, обидете се да ја надополните косата или да додадете топли тонови за да создадете дополнителна исполнетост. Така, беж-златна нијанса подобро им одговара на луѓето со поладен тон на кожа, додека килибар-златна нијанса ќе изгледа одлично на луѓе со потопол тон на кожа.

3. Мед нијанса

Ова е боја која непогрешливо оди со секој тон на кожа. Бидејќи не е ниту премногу топла ниту премногу студена, медената нијанса е обожавана поради нејзината неутралност. Исто така, може совршено да послужи како основна боја, но и како боја за прамени. Разликата помеѓу мед и позлатената нијанса е во тоа што мед нијансата е малку потемна и побогата.

4. Беж нијанса

Можеби звучи како здодевна нијанса, но е токму спротивното. Повеќето бои за кожа и коса припаѓаат на постудени тонови, па беж бојата не е во конфликт со нив, туку многу им одговара. Бојата на коските или пченицата спаѓа во категоријата беж, а доколку имате потемен тен, не плашете се да експериментирате со потемна нијанса. Исто така, косата обоена во беж нијанса изгледа одлично и кога имате израсток.

извор:курир.мк