Радио Милева

Беше најубавата Југословенка во 80-тите и голема љубов на покојниот Шабан Шаулиќ – знаете ли која е оваа пејачка?

Беше најубавата Југословенка во 80-тите и голема љубов на покојниот Шабан Шаулиќ – знаете ли која е оваа пејачка?
фото:принтскрин/еспресо.рс

Милена Плавшиќ ја започна својата музичка кариера во раните 70-ти години на минатиот век, а го достигнна зенитот на нејзината популарност во текот на 80-тите години.

Во тоа време, локалните медиуми ја нарекоа Милена, освен како една од најубавите југословенски жени, туку и најпопуларната пејачка на народна музика.

Меѓу песните што останаа зад неа, се издвојуваат: „Силна жена“, „Зарем не ми е жал за мене?“, „Налијте ми чаша тага“, „Ти не знаеш, а јас те сакам“ …

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milena Plavšić (@milena__plavsic_official) on

Сепак, нејзината „лична карта“, како што пејачите сакаат да истакнат, се смета за интерпретација на песната „Бања Лука и тоа твое село“, за која многумина сметаат дека е всушност нејзина песна, иако станува збор за традиционална, народна песна.

Милена денес има 64 години, а и денес може да се пофали и со статусот на истакнат уметник на сцената.

Кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ, помина повеќе од четири децении со сопругата Гордан, а малкумина се сеќаваат дека пред неа, негова голема љубов беше Милена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milena Plavšić (@milena__plavsic_official) on

Таа во тоа време беше на почетокот на нејзината кариера, додека тој веќе беше популарен, а како што велат тие, дури и требало да стапат во брак. Иако Шабан брзо се ожени со Гоца, Милена и тој ја обновија пријателската врска и во 2001 година ја снимија дуетската песна „Верувај ми“.

Останати вести од Радио Милева