Радио Милева
љубовта пред се'

Бајага на сопругата и ги посветил сите песни, се запознале во автобус, а заедно се веќе 40 години (фото)

Бајага на сопругата и ги посветил сите песни, се запознале во автобус, а заедно се веќе 40 години (фото)

Кариерата на Момчило Бајагиќ Бајага трае речиси исто колку и неговиот брак со убавата Емилија. Музичарот ја држи својата љубов подалеку од очите на јавноста и добро му оди.

Сопругата на Бајага ретко ќе ја забележите во медиумите. Можеби ова е рецептот за успехот на нивниот брак, кој трае веќе 40 години.

Интересен е и податокот дека се запознале во автобус. Тие живееле заедно седум години пред да се венчаат. Момчило и Емилија се во брак од 1989 година.

– Ема живееше во Земун, а се сретнавме во автобус. Во автобус првпат ја прашав дали сака да излезе со мене во недела, а таа ми рече дека не излегува во недела. Мене ми беше како да се шегува, оти кој не излегува во недела? Претпоставувам дека Ема излегуваше во сабота, од она што го знам. Тогаш не поставив дополнително прашање, бев воодушевен. Дури по неколку месеци почнавме – истакна музичарот во интервју за „Новости“.

Како што призна тогаш, сите песни и ги посветил на Ема, која не била лесен товар на неговата слава.

– Врската како врска никогаш не била искушение, но секако не и било лесно на Ема. Кога си јавна личност, секакви работи за тебе се појавуваат во медиумите. Ема навистина добро се справи со тоа, особено во оние први години од нашето запознавање, кои беа најлудите – изјави во една прилика Бајага, а потоа додаде:

– Не можевме да одиме на одмор некаде каде што одат сите. Се сеќавам дека едно лето во Мљет отидовме на далечна плажа да бидеме сами. Меѓутоа, од некаде се појавија пет луѓе кои само седеа и зјапаа во нас. Претпоставувам дека тоа им беше интересно. Мене најглупава финта ми беше да кажам дека немам девојка за да ме бркаат девојките. Луѓето ве сакаат поради вашата музика. Да не правам добри песни, немаше ни да ме сакаат – вели Бајага.

фото:Printskrin Alo.rs/Instagram Bajaga

Останати вести од Радио Милева