Живот и Стил

Бадем бомбици готови за 10 минути

Бадем бомбици готови за 10 минути

Овој вкус ќе ве освои уште на првиот залак.

Состојки:

  • 100 гр бадеми
  • 250 гр варено кондензирано млеко
  • 30 гр грчки јогурт
  • 100 гр путер
  • 350 гр бисквити

Подготовка:

Измешајте го вареното кондензирано млеко со грчкиот јогурт и путер и изматете со миксер. Смелете ги бадемите и бисквитите и додадете ги во претходната смеса. Се убаво измешајте. Направете бомбици и секоја извалкајте ја во мелени бадеми и оставете ги во фрижидер 2 часа.

Пријатно јадење!

извор: курир.мк