Радио Милева
еден повод-две славја...

Андријана Јаневска слави две брачни годишнини: Пред една деценија со оро во „Имес“, 10 години подоцна со домашна вечера (ФОТО)

Андријана Јаневска слави две брачни годишнини: Пред една деценија со оро во „Имес“, 10 години подоцна со домашна вечера (ФОТО)

На познатата македонска пејачка Андријана Јаневска музиката и е се’ во животот. Со неа е опкружена и дома и на работа и приватно и професионално. Покрај тоа што пее, таа е и виолинистка и професорка по музика, а веќе цела деценија и сопруга на некогашниот гитарист на култната македонска група „Архангел“,  Драган Гиновски-Гино, кој воедно е и еден од ретките мајстори за поправка и репарација на гитари кај нас, но и заедно со неа го имаат и своето музичко студио „Гиновски“ во скопската населба Бардовци, каде што и живеат.

Иако, кога своевремено се дозна за нивната врска, можеби наизглед изгледаа како неспоиви, нивниот љубовен и животен спој трае веќе цела деценија. Успешна приказна која ја врзува љубовта, семејството и двете дечиња, синовите Димитар и Кристијан и секако- музиката!

 

View this post on Instagram

 

Посветено на сестра ми Николина и зет ми Џанлука кои живеат во Милано @themezzo

A post shared by Andrijana Janevska (@andrijana_janevska) on

Деновиве Андријана и Гино славеа годишнина од бракот! Десет години заедно, во заедница, десет години семејство… Јубилејот пејачката го обзнани на социјалните мрежи, па на својот Фејсбук профил сподели фотографија од венчавката на која таа е во невестинската венчаница, а сопругот во елегантен костум и покрај неа во описот напишала:

„На денешен ден, пред точно 10 лета со гитаристов се венчавме во црквата Св. Димитрија, а вечерта игравме оро во Имес! Потпис ставивме во 2009-та, па така секоја година си славиме две годишнни. Јакоооо!“

Така Андријана откри дека всушност слави две брачни годишнини. Онаа од потпишувањето на нивната „моминско-ергенска капитулација“ и официјализирање на граѓанскиот брак и онаа од заклетвата пред Бога и свадбената веселба, една година подоцна.

А јубилејот? Како што дознавме, Андријана и Гино заради кситуацијата со орона епидемијата решиле 10-годишнината од бракот да ја прослават дома. Со заедничка вечера, зашто Гино ако е мајстор за гитари, тогаш е велемајстор за готвење, велат доброупатените пријатели на познатата македонска, музичка, брачна  двојка!

 

Останати вести од Радио Милева