Радио Милева

Aмерикански туристи не ја препознале кралицата: Нејзиниот одговор ја воодушеви јавноста!

Aмерикански туристи не ја препознале кралицата: Нејзиниот одговор ја воодушеви јавноста!

Кралицата Елизабета е една од најпрепознатливите луѓе во светот, но дури и таа понекогаш може да оди „под радарот“. Имено, таа секоја година поминува дел од својот летен одмор на својот шкотски имот Балморал.

Кога е таму, таа се обидува да се опушти, па ги менува комбинациите на облека по кои ја паметиме за поудобни изданија и ужива во едноставни активности како што е да поминува време со семејството и шетање кучиња.

За време на едно од нејзините прошетки низ имотот, кралицата налетала на група американски туристи кои очигледно немаа поим дека разговараат со кралицата на Англија, вели нејзиниот поранешен офицер за заштита Ричард Грифин, кој работел со кралското семејство повеќе од 30 години.

Грифин ја сподели приказната со Тајмс, објаснувајќи дека туристите ја прашале дали живее во таа област, на што кралицата одговорила дека има куќа во близина, мислејќи на замокот Балморал. Меѓутоа, кога туристите прашаа дали некогаш ја запознала кралицата, нејзиниот одговор беше совршен пример за тоа колку е духовита и опуштена во такви ситуации. „Не, јас ја немам, туку овој полицаец ја има“, одговори таа, покажувајќи кон Грифин.

За жал, Грифин не кажа како реагирал на брилијантниот одговор во тоа време, но откри дека групата туристи се разделиле со кралицата без да знаат со кого само што се запознале.

Останати вести од Радио Милева