Радио Милева
СПОНЗОРИРАНА ОБЈАВА

Александра Илиевска открива детали за бременоста и ја споделува нејзината листа за подготовка направена во Либерта Бебе Центар (фото)

Александра Илиевска открива детали за бременоста и ја споделува нејзината листа за подготовка направена во Либерта Бебе Центар (фото)
фото: Првиватна архива

Неодамна од содржините на Вистина.ком.мк имавте можност да прочитате дека ТВ водителката Александра Илиевска која гледачите ја препознаваат како домаќинка на кулинарското шоу „Брза кујна“, ќе стане мајка и го очекува своето прво дете. Токму поради блажената состојба таа ги стави снимањата на шоуто во мирување, а перидов е максимално посветена на бременсота и доаѓањето на новиот член во семејството. Со нас зборуваше за предизвикот наречен бременост во време на пандемија, изборот на бребешка опрема од  брендот Либерта од кој одлучила да набави се’ за малечкото кое многу наскоро треба да дојде на свет.

фото:приватна архива

Бременост за време на пандемија?

Се наоѓаме во тешко време, ќе се лажеме меѓу себе ако кажеме дека е лесно, за мене, за повозрасните лица, за децата, за сите нас… Ние, бремените жени, и без ваквите дополнителни стресови како што во моментот е коронавирусот, се наоѓаме во една состојба на дополнителна одговорност, на исчекување, загриженост.

Постојано ми надвиснуваат прашањата дали е сй во ред, дали моето дете е добро, како ли ќе се породам, дали добро ќе се снајдам во новата улога на родител… сега сите овие прашања се поставуваат со плус една околност, пандемијата Ковид -19 што ни се случува на сите нас. Но се што ни се случува не прави посилни, па така и оваа нова околност. Прегледите во овие услови се сведени на минимум за да се намали ризикот од контакт. Mоментално од сите работни обврски сум ослободена и лично гледам да се заштитам колку што можам повеќе.

Мојата препорака до сите идни мајки кои во овој момент го очекуваат своето бебе е да го искористат времето дома, да се посветат на себе и на своето неродено бебе, колку и да звучи клише. Откако ќе се роди бебето, целото функционирање ќе ни биде подредено спрема него. Па така, ова време до раѓањето да се обидеме да го искориме правејќи го она што најмногу го сакаме, а секако да не се доведуваме во ризик.

Има мал милион идеи, а она што јас во моментот го правам е: гледање серии, онлајн јога, потсредување во домот за идниот член, читање книги, разгледување онлајн продавници за бебешка опрема, па дури и онлајн купување.

На крајот на денот, коронавирусот е предизвик за целиот свет, само заедно, сплотени и храбри ќе го надминеме, бивајќи посилни!

фото:приватна архива

Кога сме кај бебешката опрема, започнавте ли со подготовка за новиот член?

Сите идни родители со посебно возбудување се подготвуваат за доаѓањето на бебето на овој свет, па така и ние. Но, со желбата на своето малечко да му го овозможите најдоброто, понекогаш може да се случи да претераме со листата за купување. Токму затоа, ние за почеток се фокусиравме на најважните работи. Детска количка е прва на нашиот список, а довербата ја дадовме во рацете на Либерта Бебе Центар. Тие се застапници за познатите европски брендови BEBETTO, KINDERKRAFT, BEXA, TAKO, JUNAMA, KUNERT, BELIS, FAKTUM и COCCOLLE.

Од оваа долга листа на одлични и квалитетни брендови ние се одлучивме за BEBETTO, 3 во 1.
Следејќи го новото време пандемијата Ковид 19, а со цел да се задоволат потребите на купувачте, комплетната понуда на ексклузивната бебе опрема и играчки е достапна и на нивната веб страна http://www.libertabebecentar.mk, преку која е овозможена 24 часовна корисничка поддршка. Дефинитивно изборот е голем, направете си листа отворете ја страната на Либерта и уживајте во безбедното пазарување од дома за вашето малечко, сe’ на едно место со одлична цена и квалитет.

Предизвик или уживање е пазарувањето и опремувањето за бебе во време на пандемија ?

Секој аспект во ова време е предизвик не само опремувањето и подготовката, но како за целиот свет така и за нас. Се радувам што македонските компании го следнат новото време и имааат онлајн продавници кои го олеснуваат новото секојдневие. Најдобрата и најопремена локација за бебиња и деца од која ве двои еден клик е www.libertabebecentar.mk/.
Како што споделив во предходното прашање најдобро е да си направите план за да не се изгубите во морето на информации за тоа што се ви е потребно. Ако посетите една од петте ЛИБЕРТА маркети лоцирани во Неготино, Велес и Кавадарци, таму пак ќе ви биде овозможено безбедно и квалитетно шопинг искуство, поддржано од 25 специјално обучени вработени кои детално ќе ви објаснат се што ви е неопходно за секој производ и дополнително ќе ви помогнтат за да не заборавите и навремено да набавите што ви е потребно. Или ако пазарувате од дома, комплетната понуда на ексклузивната бебе опрема и крупни играчки Ви е достапна и на нивнатата веб страна libertabebecentar.mk преку која имате 24 часовна корисничка поддршка.

фото:приватна архива

Ова е мојата листа на задолжителни работи за доаѓањето на бебето ;

1.Детска количка  www.libertabebecentar.mk/kolichki/bebetto/torino
2.Детско креветче http://www.libertabebecentar.mk/krevetchinja/drveni-krevetchinja/nova-5-vo-1-krevetche-za-bebe
3.Подлога за пресоблекување www.libertabebecentar.mk/relaksatori/baby-changing-mat/alberomio-changing-mat-2
4. Релаксатор www.libertabebecentar.mk/relaksatori/relaksatori-2/kinderkraft-baby-bouncers-smartfun
5.Када за бањање на бебето www.libertabebecentar.mk/relaksatori/bebes-anatomical-bath-with-stand
6. Хранилка www.libertabebecentar.mk/relaksatori/hranilki-2/kinderkraft-high-hranilka-fini-full-black

Секако на оваа листа додадете ги и оние мали работи кои секако се непходни: пелени, бенкици итн. Секогаш треба да го одберете најдобро за вашите бебиња и деца. Безбедноста и квалитетот се најголеми приоритети, а ова го имате во ЛИБЕРТА маркетите лоцирани во Неготино, Велес, Кавадарци, наскоро ќе се отвори голем ЛИБЕРТА БЕБЕ ЦЕНТАР и во Скопје. Се воедно ви е достапно и на нивната on line продавница http://www.libertabebecentar.mk/ каде и да сте во Македонија.

Затоа, ви предлагам доколку сте во очекување на вашето новороденче или пак сакате да купите нешто за вашето детенце да одберете што вам ви е потребно од нивните луксузни и докажани производи со уникатни карактеристики и дизајн, а тие ќе се погрижат навремено и безбедно да стигне на вашата домашна адреса.
Со задоволство ве поканувам да купувате во ЛИБЕРТА маркетите.

Бременост во 35 – та година?

Современиот начин на живот ги поместува границите за основање на семејство. Оптималното време кога жената треба да остане бремена е кога емоционално, ментално и финансиски е подготвена, а тоа се разликува од жена до жена. Дали навистина постои „вистинско време“. Како што излегува, секој што ќе го прашате ќе ви даде поинаков одговор. Да се биде во можност да создадете живот е еден од најубавите подароци што им се дава на жените. Сметам дека никогаш нема да сме целосно подготвени за сй во животот, а во многу наврати животот ни докажува и покажува дека не секогаш работите можеме да ги планираме. Најдобро е да уживате во сй што ви се случува и кога ви се случува бидејќи некои работи во животот едноставно требало да се случат кога тоа бил вистинскиот момент.

Бременост, брак, купување на кола, стан или што и да ви е во моментот на ум… Секогаш барајте позитивни работи во негативните исходи, бидејќи каде што е застапена црната боја, секогаш се надополнува белата за баланс. Верувајте им на интуицијата и срцето, тие никогаш нема да ве излажат. Секогаш имајте резервен план. Бидете смирени, бидејќи секој проблем има решение, ако нема, створете го вие.

И за крај, играјте ја играта на животот правилно, а тоа е никогаш да не се откажувате од вашите соништа.

фото:приватна архива

Кои се најголемите стравовои или прашања кои си ги поставуваш пред бебето да дојде на свет ?

Мајчинството верувам дека е магично искуство. Но, да бидеме искрени, родителството мислам дека е најодговорната задача на светот, а истовремено и доживотна улога за која ретко кој се чувствува целосно подготвен. Можете со години да се информирате и со месеци да слушате најразлични искуства и доживувања од другите родители. Сепак, се додека не започнете сами да се движите по патеката, нема да дознаете какви си изненадувања ве очекуваат и на какви си проблеми може да наидете.

Најголемиот предизвик е заедно со мојот споруг да бидаме родители кои ќе донесат на свет дете кое ќе одолееме да не го разгаламе, здраво и воспитано, со желба да стане своја личност… интересен ми е советот кој го добивме од сите кои се веќе родители „Спиј додека спие бебето“…Новото поглавје во животот ни носи интересен но и турбулентен период кое со нетрпение го исчекуваме.

фото:приватна архива

Најдобриот совет кој си го даваш себе и на сите идни мајки?

Вистината е дека сами треба да определите по кој пат ќе тргнете. Животот подразбира постојано итање кон постигнување на сопствените желби и аспирации, остварување на замислите и скриените идеали. Нема универзален прирачник за нега и растење на совршени деца. Среќни родители мислам дека создаваат среќни деца, така да, обидете се во ова време да ја пронајдете среќата во малите работи и да ја оддржите, бидејќи животот е многу кратот.

„Брза Кујна“ како гледач во оваа 6 – та сезона ?

„Брза Кујна“ на Сител ТВ е проект кој е веќе долго на екраните и интересно е дека се родија и со нас пораснаа генерации кои веќе имаат 3, 4 и 5 години. Да, постојано ни стигнуваа пораки од мајки кои породитлното отсуство и времето го исполнуваа со нашето шоу. Приновата во семејството на шеф Никола некако природно ни наметна да даваме совети и здрави идеи за бебињата и нивната исхрана. Принцезата во нивниот дом има веќе година и некој месец и верувам има супер креативно мени од мама и тато кое треба да се сподели со македонската јавност. Па така ги поттикнувам Сања, Марк и Никола да на оваа тема споделуваат и креираат рецепти за 20 минути. Одлични се, и секоја сезона треба да е подобра за магијата на ова шоу да трае долго.

За крај, која е дата кога Александра ќе стане мајка, и дали се имаш одлучено каде ќе биде породувањето ?

Очекуваме почетокот на февруари 2021 год. да биде магичен и незаборавем момент кога нашето семејстово ќе биде надополнет со уште еден член. До сега сите прегледи кои се неопходни во бременоста ги реализирам во Јавна Здравствена Установа, Универзитетска Клинка за Гинекологија и Акушерство – Скопје, каде навистина во време на пандемија имам само позитивни зборови и пофалби за сите кои работат во оваа институција. Огромна благодарност до доктор Наташа Илиева, доктор Тофовски и доктор Горан Кочоски.

Породувањето е кулминација на бременоста и краен чин на деветмесечното исчекување кој се надевам ќе помине во најдобар ред.

Останати вести од Радио Милева