Радио Милева
Непознати детали

Актерката Неда Арнериќ снимала жешки филмски сцени, а во тоа време се уште била девица (фото)

Актерката Неда Арнериќ снимала жешки филмски сцени, а во тоа време се уште била девица (фото)

Една од најубавите жени во поранешна Југославија секако беше актерката Неда Арнериќ.

Нејзиното убаво лице и грациозно тело натераа многумина да се заљубат во неа. Ја гледаа гола во впечатливи сцени од интимните врски на одличните филмови на југословенската кинематографија. Сепак, малку е познато дека таа снимала секс снимки како девица, без никакво искуство и знаење како да води љубов. Кој воопшто би се посомневал во тоа? Затоа што во времето на Неда се било еротско, а родителите им ги покривале очите на децата за да не ги „разгалат“…

Југословенската убавица сними една од најексплицитните сцени во историјата на кинематографијата во филмот на Лордан Зафрановиќ „1988“ (1988), а Неда ја доби „Златната арена“ во Пула за улогата на Мајра. Филмот го следи животот на една брачна двојка од Германија која доаѓа на одмор во Хрватска, на островот Хвар, каде Мајра, по потекло од Загреб и мажена за многу постар Манфред (Стево Жигон), се заљубува во синот на госпоѓата во чија куќа престојуваа (Ранко Жидариќ).

Неда и Ранко ја снимија најексплицитната сцена во историјата на југословенската кинематографија досега.
– Од првата сцена на гол маж кој скока во морето до последната сцена, сè зрачи со еротика, па на некого може да му се чини дека заплетот е споредна, колатерална појава само за да се прикаже Неда Арнериќ како воздивнува – пишуваа тогаш новинарите. Сепак, од сите сцени на водење љубов што ги снимила Нед, веројатно најпозната е онаа од Шума, во дует со Славко Штимац од филмот „Кој пее таму“.

Гледајќи млад пар како води љубов во шумата, Мишко (Александар Берчек) славно му вели на својот татко (Павле Вуисиќ): „Тато, и јас би го направил тоа!“ Срам да ти е!

Неда Арнериќ подоцна во едно интервју за нејзините разголени улоги изјави:

– Немав поим за сексуалноста и играв нешто што досега не сум го доживеала. Многу рано научив дека снимањето филм е работа што треба сериозно да се работи во договор со режисерот. Во сценариото, на пример, пишуваше: се будат наутро и откако водат љубов, започнува приказната. А во тоа време не знаев ни да водам љубов. Тоа беше дел од мојот занает, а јас се сметам за добар занаетчија – објаснила актерката тогаш во текстот насловен „Снимав сцени со секс кога бев девица“.

Неда Арнериќ почина на 10 јануари 2020 година во Белград.

Останати вести од Радио Милева