Вистаграм

Ако сакате скандинавски дизајн на ентериерот, заследете ги овие Инстаграм профили

Ако сакате скандинавски дизајн на ентериерот, заследете ги овие Инстаграм профили

Има нешто толку елегантно и удобно во скандинавскиот ентериер и тоа е веројатно причината зошто овој регион, кој зафаќа само 4 земји и 27 милиони луѓе, го редефинира стилот и дизајнот низ домовите на целата планета.

Скандинавскиот дизајн се сведува на чисти форми и паметни решенија кои не се помалку удобни. Главниот впечаток што го остава се просторот, светлината, беспрекорноста, а експертите прават разлика помеѓу шведскиот минималистички, дански романтичен и фински црно-бел стил, кои го осочинуваат скандинавскиот стил.

Денешните салони за мебел ќе ви овозможат да го декорирате вашиот дом за да изгледа како од списание. Сè што ви треба е малку стручна помош и многу инспирација. А, каде да ја најдете ако не на Инстаграм?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emma Fischer (@styledbyemmahos)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Norm Architects (@normarchitects)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elisabeth Heier (@elisabeth_heier)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by thuy nguyen (@thuyngn)

извор:кафепауза.мк