Љубов и Секс

Ако планирате да имате секс под туш, треба да ги знаете овие работи пред да се намокрите

Ако планирате да имате секс под туш, треба да ги знаете овие работи пред да се намокрите

Многу парови сакаат да пробуваат нови работи и со задоволство експериментираат, и во кревет и надвор од него.

Ако сте меѓу нив, веруваме дека сексот под туш е идеален за вас. Не само што за време на тоа ќе научите што не ви се допаѓа, туку и ќе внесете малку свежина и страст во врската.

Сепак, пред да се зафатите со работа, треба да знаете на што да внимавате, што може да тргне наопаку и кои се придобивките од сексот под туш.

Според „MBG“, секс терапевтот д-р Шенон Кверпи вели дека водата треба да биде потопла за да се создаде влага и пареа.

– Со тушот можете да поминете преку ерогените зони – советува нејзината колешка, секс експертот Кејси Танер.

Сепак, бидете внимателни, бидејќи многу лесно може да се случи несреќа. Внимавајте да не се лизнете и да не се повредите, затоа набавете гумени патосници и ставете ги на дното од кадата или туш кабината.

Запомнете дека водата не е лубрикант, туку напротив – може да ја измие природната женска лубрикација, па сексот може да биде непријатен. Користете лубриканти од аптеките – и тоа оние силиконските. Доколку користите кондом, треба да го ставите пред да стапите во контакт со вода и да внимавате да не ви падне за време на сексот поради влагата.

Исто така, погрижете се шампоните и геловите за туширање да не влегуваат во вашите интимни подрачја. Најдобро би било прво да се истуширате, а потоа да преминете на секс за целосно да ја елиминирате таа можност.

Сексот под туш има многу позитивни работи, а една од нив е намалување на напнатоста во телото. Топлата вода опушта, го ублажува стресот и им помага на партнерите да бидат посензуални. Покрај тоа, овој вид на секс е одличен за парови кои имаат деца и тешко наоѓаат простор и време за себе. Ќе внесете разновидност и креативност во вашиот сексуален живот.

извор:попара.мк