Живот и Стил

5 паметни прашања кои мора да си ги поставите пред да одите на шопинг

5 паметни прашања кои мора да си ги поставите пред да одите на шопинг

Дали овој предмет оди со остатокот од мојата гардероба?

Можевме да научиме нешто од поучната приказна на руската писателка Надежда Тефи. Нејзината хероина купила нов ѓердан, за кој прво барала нова блуза („ниту една од старите не била соодветна“), потоа здолниште и чевли, потоа нова фризура, нова софа, па дури и нов маж. Да се ​​вратиме во реалноста: за да не ви се случи истото по купувањето и да испадне дека ви треба нова блуза за новото здолниште, размислете со колку постоечки работи може да се комбинира новото. Доколку немате ништо во вашата гардероба што би можеле да го комбинирате со ново парче облека, ве советуваме да го одложите купувањето.

Дали веќе имам слични парчиња во мојата гардероба?

Дали ви треба уште еден пар обични црни сандали ако веќе имате три, а летото во град трае само три месеци? Дали е навистина потребно да имате уште еден цветен фустан ако имате цел куп во вашиот плакар? Правилото не важи само за основните работи: ако сте доволно среќни да најдете совршена маица или црни панталони, зарем не би било излишно да купите неколку исти парчиња одеднаш?

Од каков материјал е направена таа работа?

Во новиот свет на информирана потрошувачка, мораме да бидеме одговорни за сè – дури и за обични фармерки и маичка. Без разлика колку се модерни пластичните чевли, на пример, тие ќе бидат присутни во животот на нашата планета неколку стотици години, а кога ќе се распаднат, штетните материи ќе се шират во почвата. Поентата на купување работи од природни материјали не е точна само од етичка гледна точка: синтетички акрилен џемпер ќе заврши во ѓубре за неколку сезони, додека опцијата направена од природна волна веројатно ќе ви здодее наместо да се истроши.

Дали би го купиле тоа парче ако не е на распродажба?

Опкружени со знаци и транспаренти со волшебните зборови Sale, имаме тенденција да се исклучуваме и да размислуваме нелогично. Зошто да купите темноцрвен коктел фустан, погоден за облекување на настан што се случува еднаш годишно? Или уште едно мини здолниште, кога веќе имате десетина од нив во гардеробата?

Дали ќе се каам утре?

Ова чувство им е познато на многумина: можете да влезете во продавница со лошо расположение и да заминете задоволни со нов фустан во чантата. Ако ви се чини дека купувањето ново нешто навистина ви го прави животот подобар, тогаш изгледа дека е така. По еден ден може да испадне дека блузата што сте ја купиле не ви стои или немате со што да ја облечете. Најразумно е да оставите малку да се расчисти желбата за купување и да донесете одлука следниот ден.

извор:попара.мк