Љубов и Секс

5 грешки што ги прават жените кога излегуваат со разведен маж

5 грешки што ги прават жените кога излегуваат со разведен маж

На почетокот на вашата врска, ќе има многу пречки што може да доведат до раскинување. Добро е да ги знаете овие совети за да знаете дали врската може да напредува. Ако мажот со кого се состанувате е подготвен за нова врска по разводот, прочитајте што треба да направите за и вие да бидете подготвени за тоа. Овие пет грешки треба да ги избегнувате кога излегувате со разведен маж.

1. Ја игнорирате неговата желба за деца
Треба да бидете сигурни дека двајцата се согласувате на оваа тема.

И покрај тоа што тој можеби ќе ви рече дека сака деца, работите може да се променат. Ако партнерот веќе има деца, но сепак ви каже дека сака деца и со вас, треба да знаете дека тој може да се премисли.

Наместо тоа, вие треба да размислите дали сакате деца со разведен човек, особено ако тој веќе има деца. За да го избегнете притисокот, треба да бидете сигурни дека и двајцата имате исто мислење на таа тема.

2. Почнувате врска додека тој сè уште се расправа со поранешната жена
Ако вашиот партнер не може да ја преболи својата поранешна жена или не знае како да се справи со чувствата што ги има кон неа, ќе се чувствувате како да сте во врска со двајцата.

Тој ќе зборува за неа цело време, а тоа ќе предизвика голема напнатост и потоа ќе се пренесе на вашата врска, што ќе ви предизвика многу стресни ситуации.

За да го избегнете ова, потребно е да бидете сигурни дека партнерот може да продолжи без неа, па вие двајцата да можете да се фокусирате еден на друг.

3. Почнувате да живеете заедно премногу брзо
Прво откријте дали овој разведен маж е вистинскиот за вас и немојте да избрзувате со вашите одлуки и постапки.

Ако живеете заедно уште од првиот месец, двајцата ќе треба да преземете голема одговорност. Не само што ќе треба да се навикнете да живеете со партнерот, туку и со неговите деца. Кога тој не е тука, вие ќе треба да останете со неговите деца, а тоа ќе ви предизвикува уште поголем стрес.

Дајте си доволно време за да се навикнете на новите улоги. Состанувањето со партнерот треба да ви биде време за забава, а не за сериозност.

4. Избирате да бидете со личност со различна финансиска состојба
Треба да бидете во добра финансиска состојба за да можете заедно да правите забавни работи.

Партнерот ќе има многу трошоци поради децата, па ако не заработува доволно, вие ќе бидете ограничени со изборот на активности што можете да ги правите заедно во вашето слободно време. Можеби вие ќе сакате да патувате, но треба да знаете дека партнерот има и други финансиски обврски.

Ако мажот сака да плати нешто, а нема доволно пари, тоа ќе предизвика фрустрации кај него, но и кај вас. Ако вашите приходи се слични, можеби овој проблем нема да постои.

5. Поминувате многу малку квалитетно време заедно
Двајцата треба да одвоите многу време за вашата врска. Ова можеби ви звучи познато, но ќе бидете изненадени од тоа колку брзо поминува времето, особено ако тој има деца.

Можеби ќе бидете во различни смени на работа, па ќе ви биде предизвик да бидете заедно. Исто така, за време на викендите тој ќе сака да ги види децата, што значи дека и тогаш нема да бидете заедно.

Нормално е децата да му бидат приоритет на партнерот, но тие ќе ве спречуваат да поминете квалитетно време заедно.

извор:кафепауза.мк