Љубов и Секс

4 начини за фазата на „меден месец“ во вашата врска да трае подолго

4 начини за фазата на „меден месец“ во вашата врска да трае подолго

Според истражувањето на психолозите, брачните парови имаат тенденција да искусат нешто што се нарекува „двегодишен наплив на страст“, ​​што е познато како „фаза на меден месец“.

Ова е обично време кога привлечноста помеѓу двајца луѓе го достигнува својот врв и кога парот практично не може да се засити еден од друг.

Но, дали тој период навистина трае само две години?

Истражувањето на психологот Соња Љубомирски од Универзитетот Риверсајд во Калифорнија откри дека по излив на жешка страст, жешката љубов се претвора во нешто поинаква врска. Имено, има продлабочување на чувствата на наклонетост и сочувство, но недостига тоа попримарно чувство на привлечност и поврзаност, без кое страста не може да напредува.

За жал, премногу парови денес имаат проблеми во врската бидејќи нивната страст изумрела. Во исто време, од незадоволителна или ретка интимност, може да се појави огорченост, или досада во врската. Тука се појавува прекумерна раздразливост, а врската може да стане тензична или плитка. Еден или двајцата партнери би можеле да го бараат она што им недостасува надвор од бракот.

Со други зборови, кога страста умира, со неа умира и самото срце на врската.

Добрата вест е дека е можно да се зачуваат страста и искрата во врската, а според истражувањето објавено од Your Tango, еве четири начини како фазата на меден месец да трае вечно.

1. Преиспитајте ги вашите верувања

Само затоа што две години се вообичаеното време за страст во нова врска, тоа не значи дека треба да биде така. Многу парови влегуваат во врска или брак со страв дека страста ќе изумре, а тоа изгледа неизбежно.

Можеби сте виделе дека искрата изгаснува кај други парови, сте читале написи или студии кои ве уверуваат дека е невозможно да се чувствувате возбудено и свежо во вашата врска како на почетокот, и затоа сте се препуштиле на верувањето дека тоа ќе ви се случи вам и на вашиот партнер.

Но, како можете да знаете што ќе се случи во вашата врска? Затоа, дури и кога мислите дека страста неизбежно ќе умре, застанете и поставете си го прашањето: „Дали навистина можам да знам дали ќе биде така и кај нас?“

2. Отстранете ги блокаторите на страста

Добар начин за одржување на страста во животот е да разберете што ѝ стои на патот. Кои се навиките, вашите и на вашиот сопружник, со кои ја прекинувате огнената врска?

Блокатор на страста во вашата врска може да биде и начинот на кој се договарате еден со друг, вашата преокупација со други работи или колку малку време поминувате заедно. Или, можеби нешто сосема друго.

Без да покажувате со прст, погледнете искрено на вообичаените начини на кои вие и вашиот партнер комуницирате едни со други и откријте што конкретно ја намалува вашата страст. Следниот логичен чекор е да престанете да ги правите тие работи доколку сакате да научите како да направите фазата на „меден месец“ да трае подолго.

3. Повикајте повеќе страст

Како што почнувате да ги отстранувате блокадите, свесно повикајте повеќе страст.

Започнете со себе. Дали вашиот пристап кон животот стана рутина? Дали имате тенденција да ги правите работите на стариот и докажан начин наместо да експериментирате со нешто ново?

Не треба да исфрлите се што сакате и ви е удобно од секојдневието, туку отворете ја вратата за нови искуства и излезете од вашата комфорна зона. Овие чекори можат да бидат едноставни или порадикални. Тоа може да биде преземање ризици на работа, пробување ново хоби или активност, читање книга во различен жанр или слушање музика што никогаш претходно не сте ја слушале.

Поентата е да го оживеете вашиот живот и да се чувствувате свежо. Знајте дека не можете лесно да внесете повеќе страст во врската со партнерот доколку не се отворите.

Донесете свесна одлука да комуницирате со вашиот партнер на начин што ја поттикнува страста. Не мора секогаш да значи физичка страст. Можете заедно да ја споделите страста за реновирање на вашата бања. Таквата страст може позитивно да влијае на вашата страст во спалната соба.

4. Кога страста „напаѓа“, искористете ја максимално

Кога вие и вашиот сопружник споделувате страстен момент, препознајте го и уживајте во него.

Во долготрајна врска, најверојатно нема да поминувате цел ден заедно во кревет или да се чувствувате страсно привлечени еден кон друг секоја секунда од секој ден. И тоа е сосема во ред.

Но, само затоа што не чувствувате страст еден за друг во секое време – тоа не значи дека страста умира. Можеби ќе ја почувствувате страста додека се бакнувате или се држите за раце и додека заедно шетате низ паркот. Можеби ќе почувствувате страст кога ќе помислите на љубезен збор или комплимент кој партнерот ви го дал тоа утро пред работа.

Осветлете ги тие моменти на страст и навистина искористете ги максимално. Разговарајте за тие моменти и тоа ќе ви ја отвори вратата тие да станат се почести.

извор: попара.мк