Љубов и Секс

3 причини зошто не треба да го пропуштите утринскиот секс со партнерот

3 причини зошто не треба да го пропуштите утринскиот секс со партнерот

Некои од паровите најмногу уживаат во сексот навечер, други повеќе сакаат да се разбудат со утринска акција.

Сексот секако добро влијае врз здравјето на човекот, а ние ќе ви претставиме три научно потврдени причини зошто сексот наутро е сепак најдобар.

1. Ќе бидете попродуктивни

Сексот позитивно влијае на нашето расположение поради супстанциите кои се лачат во телото во текот на односот. Поради тоа добро е на овој начин да го поправите вашето расположение кога ќе се разбудите.

Инаку, истражување од 2018 година во кое учествувале 1.000 луѓе покажало дека 53 отсто од мажите и 45 отсто од жените пријавуваат поголема продуктивност во текот на денот по утринскиот секс.

2. Го намалува стресот

Како што кажавме, во текот на сексуалниот однос, во телото се лачат хормони – окситоцин и допамин, а тоа ќе ви помогне во текот на денот да бидете поопуштени.

3. Нивото на тестостерон тогаш е најголемо

Не сакаат сите да имаат секс штом ќе се разбудат, но сексуален терапевт тврди дека тоа е најдобар почеток на денот, особено поради тоа што кај мажите нивото на тестостерон е највисоко наутро, во траење од три до четири часа по будењето.

извор: точка.мк