Живот и Стил

3 најдобри фризури за новогодишната ноќ: Со нив ќе бидете кралица на вечерта

3 најдобри фризури за новогодишната ноќ: Со нив ќе бидете кралица на вечерта

Покрај матурските вечери и свадбите, кои за повеќето се меѓу најпразничните настани, новогодишната ноќ е уште една прилика кога е важно да блеснете во полн сјај, а за тоа секогаш придонесува добрата и гламурозна фризура.

Се ближи новогодишната ноќ, а како што знаеме, на речиси секоја дама ѝ е важно покрај добар фустан таа вечер да има и совршено стилизирана коса.

За таа вечер најчесто избираме нешто попразнични фризури со стајлинг, па некако како синоним за елеганцијата на новогодишната ноќ многу фризери ги сметаат пунџите.

– Како и во некои претходни години, така и оваа новогодишна ноќ сигурно ќе биде во тренд, доколку имате една од многуте видови на пунџи – вели фризерката Светлана Симовиќ.

Како што рече, во мода се „високите“, но и „ниските“ варијанти на оваа фризура, во зависност од должината на косата.

– Доколку имате коса со средна должина, полесно ќе направите долна пунџа и подобро ќе ја „издржи“ новогодишната прослава, додека дамите со долга коса можат да си дозволат високи пунџи. Годинава апсолутен хит се оние со опционални прамени на страна – вели фризерката.

Според неа, за девојките и жените кои имаат кратка коса, доволно е лесно да ја стилизираат, додека за оние со боб фризури и шишки, поголема е можноста за празнична фризура.

– Доколку се работи за подолга варијанта, можете да направите и долна пунџа или да ја исушите со фен на малку поинаков начин. Една од варијантите е малку прекршена коса или локни – советува Светлана.

По нејзина препорака, ви носиме предлог за три врвни фризури за новогодишната ноќ:

1. Пунџа со виткање

Доколку имате прамени и подолга коса, една од совршените варијанти на фризурата за новогодишната ноќ е пунџа од неуредни локни со опционални прамени на страна. Можете да додадете ефективна странична фиба како детал.

2. За средна должина

Доколку имате коса со средна должина, оваа „ниска“ пунџа може да биде одличен избор со елегантен долг фустан и ефективен накит.

3. Висока пунџа

Доколку се грижите вашата фризура да ги привлекува погледите на присутните, а имате долга коса, фризерката ве советува да изберете висока пунџа за најлудата ноќ, која ќе изгледа гламурозно со прамени пуштени од страна и ефективни, долги обетки кои ќе комплетирајте го вашиот стајлинг.

извор: попара.мк