Радио Милева
оди па играј...

Албанската секси судијка „им го украде шоуто“: Сите зјапаа во Емануела Руста на квалификациониот фудбалски натпревар за пласман во ЛШ

Албанската секси судијка „им го украде шоуто“: Сите зјапаа во Емануела Руста на квалификациониот фудбалски натпревар за пласман во ЛШ

Албанската судијка Емануела Руста го привлече вниманието на фановите на мечот меѓу Шахтер Солигорск и Марибор.

Правдата на реваншот во квалификациите за Лигата на шампионите ја делеше албанска четворка. Меѓу нив се издвои 28-годишната Емануела, која ја извршуваше задачата покрај аут-линијата како четврти судија

Албанкаta долги години ја дели правдата на фудбалските терени, а во 2019 година стана првиот албански  женски судија кој судеше во рамките на Меѓународната фудбалска федерација.

Сè додека не станала професионалец, ги судела натпреварите на младинските тимови.

Руста беше многу популарна и на социјалните мрежи.

Меѓутоа неодамна одлучи да го избрише својот приватен Инстаграм профил и да се фокусира на својата кариера како фудбалски судија.

Затоа сега на нејзиниот Инстаграм можат да се најдат само службени фотографии.

Оние приватните се само дел од нечија сочувана лична архива.

Фото: Инстаграм принтскрин/rusta_emanuela/ приватна архива

Останати вести од Радио Милева