Љубов и Секс

10 знаци дека имате совршен сопруг

10 знаци дека имате совршен сопруг

Мудрите луѓе велат дека во бракот влегуваме од љубов, и дури во него навистина се запознаваме: и какви сме во тежок период, и какви сме кога сме заглавени во монотонија, колку знаеме да се почитуваме и да правиме компромис.

Кога луѓето се сакаат и почитуваат и се согласуваат да изградат заеднички живот, се разбира дека тие ќе бидат тука еден за друг, и во тешки моменти, дека ќе обрнат внимание на деталите и ќе знаат како да се расположат еден со друг со мали нешта што ги прават нивните партнери среќни.

Ова се десетте знаци дека сте се венчале со совршениот маж.

1. Не се плаши од предизвици и проблеми и е подготвен да ги реши

Вистинскиот партнер не се потпира само на убави зборови и ветувања, туку и дејствува кога е потребно. Во тешки заеднички ситуации, тој е секогаш подготвен, ќе даде сѐ од себе за да го реши проблемот што се појавува, и кога имате тежок период, тој ќе биде рамо за плачење, ќе ве утеши и ќе ви помогне на секој можен начин.

2. Обрнува внимание на деталите

Тоа не значи дека вашиот маж мора да ги знае сите детали од вашиот живот или да се сеќава што сте носеле денот кога сте се сретнале. Но, тој ги забележува и ги знае работите што ви се допаѓаат – знае која е вашата омилена песна, знае што сакате да правите, знае какво кафе пиете, знае какво чоколадо ви се допаѓа, кога да ве остави на само, кога да биде тука за вас…

3. Тој е мудар, не само интелигентен

Интелигенцијата е едно, мудроста е друго. Ако знае како да ви даде добар совет кога се расправате со вашата мајка или пријателка, ако знае како да ве слуша и да ви даде мудар совет, а не „да додаде масло во огнот“, имате среќа.

4. Знае како да ве расположи

Кога се чувствувате лошо, кога имате лош ден на работа или не ви е денот, вашиот маж знае како да ве врати во добро расположение: тој знае што може да ве насмее, да каже одлична шега или само да ве прегрне силно да се намали негативната енергија.

5. Вашето мислење е важно за него

Односот помеѓу мажот и жената не треба да биде само заеднички живот или грижа за децата, тие исто така треба да станат најдобри пријатели и меѓусебни советници. Донесувањето одлуки заедно е клучен елемент за среќен брак, слушање едни со други и почитување на мислењата и желбите.

6. Учествува во домашните работи

Нема да му биде тешко да ги мие садовите, да ја исчисти бањата, да зготви оброк… Тој е исто така член на вашето домаќинство и знае дека двајцата треба да учествувате во активностите поврзани со домот.

7. Не ги заборава вашите проблеми веднаш штом ќе излезе од дома

Обично на мажите им е тешко да се фокусираат на неколку задачи одеднаш. Но, личноста што ве сака секогаш ги става вашите проблеми како приоритет и никогаш не ве става на второ место.

8. Ќе ве сака дури и кога веќе не сте девојката во која се заљубил

Зрелите мажи знаат дека двајцата растете и созревате заедно во бракот. Тој ги сака вашите брчки, вишокот килограми и за него секогаш сте најубави и најдобри.

9. Нема тајни меѓу вас

Вие сте неговиот партнер и некој на кого му кажува сѐ. Тој нема тајни, не крие ништо од вас, затоа што ве почитува и знае дека вие двајца сте тим што е заедно во добро и во зло.

10. Добар е и за вашите пријатели и колеги

Нема да му биде тешко да ги однесе вашите колеги или пријатели дома по прослава, во друштво или на женски собир. Колку и да бил уморен, со задоволство би понудил да ги однесе и нив дома. И ќе знаете дека имате добар човек покрај себе, кој ве сака и почитува.

извор: Кајгана